„Киномания“ 2025 с фокус върху европейското кино и световни премиери
- BulgarianFestAssociation
- Oct 22
- 2 min read

София се подготвя за филмов празник, какъвто само „Киномания“ може да предложи. От 13 до 30 ноември 2025 г., най-големият кинофестивал в България ще представи селекция от премиерни заглавия, отличени на най-реномираните международни форуми – Кан, Венеция, Торонто и Ню Йорк.
Под мотото „Нежността е новият пънк“, фестивалът ще разгледа актуалните социални и емоционални теми чрез разнообразие от жанрове, авторски стилове и културни перспективи.
Фестивалът ще бъде открит с официалната премиера на новия филм на Стефан Командарев – „Made in EU“, на 13 ноември от 19:00 ч. в зала 1 на НДК. Лентата, която наскоро дебютира на кинофестивала във Венеция с аплодисменти и позитивни отзиви, е българо-германско-чешка продукция с впечатляващ актьорски състав: Гергана Плетньова, Иван Бърнев, Герасим Георгиев-Геро, Ивайло Христов и др.

Световният ветеран Джим Джармуш ще представи носителя на „Златен лъв“ от Венеция – „Father Mother Sister Brother“ – на 15 ноември (събота) в Зала 1 на НДК. С участието на Кейт Бланшет, Адам Драйвър, Вики Крипс, Шарлот Рамплинг и Том Уейтс, филмът разгръща истории за отчуждение, прошка и крехките нишки на семейството.
Зрителите могат да очакват и традиционния Фестивал на френския филм, както и премиери на нови италиански и испански продукции. Част от програмата ще отбележи годишнини на велики режисьори и актьори, чрез специални прожекции на класически ленти, които ще бъдат показани в дигитално възстановен вид.
След огромния успех със „Земя на номади“, Клои Жао се завръща с историческата драма „Хамнет“, отличена с Наградата на публиката в Торонто. Прожекцията ще е на 23 ноември в Зала 1 на НДК. Филмът разказва историята на Шекспир и съпругата му Агнес в сянката на загубата на сина им. Пол Мескал и Джеси Бъкли впечатляват с емоционалната си игра, а операторът Лукаш Жал и композиторът Макс Рихтер превръщат всеки кадър в визуален шедьовър.
„Киномания“ 2025 няма да се ограничи само с европейски продукции. Сред акцентите е първият официален документален филм за Led Zeppelin – „Becoming Led Zeppelin“, режисиран от Бърнард МакМахон. Лентата проследява пътя на музикантите от детството им в следвоенна Великобритания до превръщането им в една от най-влиятелните рок групи в историята. Съдържа редки архивни кадри и интервюта, които ще развълнуват както феновете на групата, така и всеки любител на музикалната документалистика.
Феновете на южнокорейското кино ще видят новия филм на Парк Чан-Уук – „No Other Choice“ – на 17 ноември от 19:30 ч. в кино „Одеон“.

Фестивалът „Киномания“ се организира от Националния дворец на културата (НДК) в партньорство с фондация „Имам идея“.
За повече информация следете официалния сайт: kinomania.bg
Фестивалът „Киномания“ стартира през 1987 г. под името Световна кинопанорама и през годините се превърна в неизменна част от културния живот на столицата. Той се отличава със силна селекция от премиерни филми, тематични рубрики и класически заглавия, които се гледат на голям екран в най-добрите условия.
От 2023 г. организацията на фестивала е в ръцете на фондация „Имам идея“, основана през 2011 г. от Владимир Трифонов. След неговата кончина през 2023 г., ръководството на фондацията поемат Галена Райчева, Хермина Азарян, Христо Христозов и Явор Ганчев. Фондацията има дългогодишен опит в популяризирането на стойностното модерно и класическо кино, включително чрез програми във Филмотечно кино „Одеон“.
Текстът е подготвен по материали предоставени от организатора



Comments