top of page

ВАГНЕР ФЕСТИВАЛ 

26 Юни - 5 Юли 2025, Софийска опера и балет

Tannhäuser_edited.jpg

Мисията Вагнер на Софийската опера е неоспорим принос за националната ни оперна традиция. Доказателство за тази убеденост са признанието и оценките във всички музикални рецензии в най-авторитетни списания за опера от чужбина и мнения на Вагнеровите поклонници от цял свят, дошли специално за спектаклите в България. Както и на публиката привлечена от нашите гастроли на международните сцени.

Софийската опера прекрачи към нови измерения и смело показа способността на театъра да се развива и утвърждава по нови пътища, съизмерими със световната практика на най-големите оперни компании от Европа и Америка.

Преодолени бяха почти вековни предразсъдъци на директори, диригенти, певци, традиционна оперна публика, че творчеството на Рихард Вагнер не е за нас. А всяко художествено ръководство трябва да има визията да развива репертоарната политика на националния оперен театър към нови хоризонти с непоставяни никога на родна сцена произведения от различни композиторски школи и стилове.

Какво го прави уникален ?

  • Историческо е посвещението на идеята само с български певци да се създадат серия от постановки от творчеството на Рихард Вагнер. Редовно от 2010 г., те не слизат от репертоара вече четиринайсет години. В осем вагнерови опери редовно участвуват около четиридесет артисти. До тях продължават да се увличат и нови.

  • На сцената на Софийската опера в последните години българската публика видя за първи път „Рейнско злато“, „Валкюра“, „Зигфрид“, „Залезът на боговете“ в тетралогията „Пръстенът на нибелунга“. Последваха „Тристан и Изолда“ и „Парсифал“, и двете отново поставени за първи път. На открито на лятната ни сцена на езерото Панчарево по време на Вагнеровия фестивал, представихме „Летящият холандец“. И отново, десет години след първата постановка, за втори път осъществихме нова продукция на „Пръстенът на нибелунга“. Добавихме и „Лоенгрин“, а сега започнахме подготовка на последната ни премиера „Танхойзер“.

  • Не само в България, но и на още шест международни авторитетни сцени представихме „Българския Вагнер“: 2012 – „Зигфрид“ в Минск, Беларус; 2015 – „Тристан и Изолда“ в Любляна, Словения; 2015 – „Пръстенът на нибелунга“ в историческия град Фюсен, Германия; 2018 – „Пръстенът на нибелунга“ в Болшой театър, Москва, Русия; 2023 се завърнахме във Фюсен, Германия с „Валкюра“. Отново с „Валкюра“ през 2024 гостувахме в Скопие, Северна Македония, а през 2025 в Салерно, Италия.

Wagner_Festival 2025
Tannhäuser
Сдружение БФА

Българска фестивална асоциация е неправителствена организация, която има за цел създаването и поддържането на благоприятна среда за развитие на фестивалите в България.

ЕЛ. ПОЩА: office@bfa.bg

БУЛСТАТ: 176405283

Започни да получаваш месечния ни бюлетин с любопитни факти, интересни случки и актуална информация за любимите ти фестивали.

© 2023 by BFA. Proudly created with Wix.comTerms of Use  |   Privacy Policy

bottom of page